Adventure Trophy

Sportowe życie z przygodami

Wyprawy

Gdzie nogi poniosą – egzotyczne państwa

Mongolia

Mongolia – kraj wojowniczych potomków władcy Czyngis-chana, a także kraina cudownej przyrody i gościnności. Tu można żyć zgodnie z rytmem natury, ciesząc się wspaniałą pogodą.

Do Mongolii warto wybrać się o dowolnej porze roku, gdyż do zwiedzania jest tu naprawdę sporo. Panujący tu klimat sprzyja podróżom, gdyż kraj ten leży w strefie klimatów umiarkowanych kontynentalnych – na południu jest ciepły i wybitnie suchy, a na północy chłodniejszy. Opadów można spodziewać się głównie latem, ale ich roczna suma waha się od 40 mm do 500 mm – inaczej na Pustyni Gobi, inaczej w górach. Z kolei miesięczna temperatura powietrza w lipcu wynosi średnio 15°C na północy i 26°C na południu, a w styczniu 35°C na północy i 10°C na południu.

Zwiedzanie warto zacząć od wizyty w stolicy, Ułan Bator. Miasto o długiej i bogatej historii oferuje wiele zabytków i atrakcji, m.in. Pałac Zimowy, kompleks muzealny, świątynie o spadzistych dachach, posągi. W południowej części stolicy znajduje się zaś droga na wzgórze Zaisaan, skąd roztacza się widok na miasto i malownicze góry. Tutejsza przyroda budzi zachwyt – bezkresne stepy, oazy, pejzaże, dywany kwiatów…

Warto jednak pamiętać, że Ułan Bator słynie też jako najzimniejsza stolica na świecie – zimą termometry mogą wskazać nawet -40°C. Jednak latem temperatury dochodzą do 40°C. Okres letni trwa pięć miesięcy, czyli tyle samo, co zimowy. Trudno czekać na wiosnę czy jesień. Podróż po niemal dziewiczej krainie zapada w pamięć niezależnie od pory roku…

Kambodża

Kambodża słynie jako jeden z najciekawszych krajów należących do Indochin. Pogoda sprzyja podróżom – jest tu albo gorąco, albo… jeszcze goręcej.

Duże grupy turystów z całego świata udają się zwykle do Siem Reap i Phnom Penh – nawet w szczycie sezonu. Najczęściej zaś przybywają do Angkor Wat, zwabieni ruinami ogromnego kompleksu świątynnego Angkor oraz tropikalną przyrodą. Słynna świątynia o pięciu wieżach przypomina pąki lotosu i stała się symbolem Kambodży. Wokół unosi się atmosfera dawnego imperium, odczuć można też niepohamowaną siłę przyrody. Ponadto jeszcze do niedawna okoliczne tereny pokrywała prawie w całości soczysta dżungla.

W Kambodży panuje klimat typowy dla krajów tropikalnych, kształtowany przez cyrkulację monsunową. Charakterystyczne są dla niego wysokie temperatury powietrza. Kraj ten leży w strefie klimatu zwrotnikowego monsunowego i charakteryzują go dwie pory roku – sucha (od grudnia do kwietnia) i deszczowa. W porze suchej opadów jest niewiele, a temperatura wynosi około 20-25 stopni Celsjusza. Mniejsza jest też wtedy wilgotność powietrza, co sprawia, że klimat sprzyja zwiedzaniu. Kiedy my zmagamy się z zimą, tu jest gorąco – od lutego do kwietnia panuje upał powyżej 40 stopni.

Pora deszczowa z kolei trwa od maja do listopada – można trafić na intensywne deszcze. Mimo to nie należy się zniechęcać – pada prawie codziennie, ale krótko. Najlepszą porą na wycieczki do Kambodży jest czas od listopada do końca stycznia, kiedy jest sucho, a upał nie przeszkadza w zwiedzaniu.

Tajlandia

Tajlandia słynie jako turystyczne serce Azji – to jeden z najczęściej odwiedzanych kierunków przez turystów spragnionych różnorodnych wrażeń i leniwego wypoczynku pod palmami.

Podróż do Tajlandii jest kwintesencją tego, czego można oczekiwać od Dalekiego Wschodu – egzotyki, słońca, atrakcji i zabytków związanych z kulturą, plaż i cudownej przyrody. Warto też przeżyć bliskie spotkanie z dziką przyrodą tropików.

Klimat tropikalnych krajów Azji Południowo-Wschodniej zdecydowanie różni się od europejskich. Kiedy u nas pada deszcz lub śnieg, w Tajlandii kwitnie sezon turystyczny. Prawie cały kraj znajduje się w strefie klimatu zwrotnikowego monsunowego – wyjątek stanowi tylko południe kraju. Półwysep Malajski muskany jest także przez klimat równikowy. W związku z tym w Tajlandii wyróżniamy trzy pory roku – suchą i gorącą, wilgotną i gorącą oraz suchą i ciepłą. Średnie miesięczne temperatury powietrza wynoszą około 20-35 stopni Celsjusza. Najchłodniej jest w północnej części kraju, a najcieplej na Półwyspie Malajskim.

Pobyt w Tajlandii najlepiej zaplanować w porze pierwszej lub trzeciej – np. w okresie od listopada do lutego – gdyż pora gorąca i wilgotna (od czerwca do października) oznacza porę deszczową. Charakteryzuje się niższymi temperaturami wysoką wilgotnością powietrza i gwałtownymi deszczami. To typowa cecha tropikalnego klimatu. Mogą popsuć urlop, ale dzięki nim lasy tropikalne są zawsze zielone, a krajobrazy obfitujące w pejzaże i wodospady tak malownicze.

Wietnam

Na wycieczki do Wietnamu najlepszy będzie kwiecień lub maj. To właśnie wtedy można przekonać się w pełni, dlaczego kraj ten nazywany bywa krainą różnorodności.

Początki Wietnamu sięgają aż 2879 p.n.e. Jego historia jest równie długa, co burzliwa – przetrwał okupację, kolonizację, krwawe walki o wolność. Wszystko to odcisnęło się zarówno w kulturze Wietnamu, jak i na jego mieszkańcach. Warto wybrać się tutaj, aby poznać wietnamską ludność, tutejsze zwyczaje oraz jakże odmienną od naszej przyrodę.

W Wietnamie można wyróżnić dwie strefy klimatyczne – zwrotnikową i równikową. Północne tereny charakteryzuje klimat zwrotnikowy, dlatego też występują tam cztery pory roku. Latem jest upalnie – nawet około 40 °C, mimo że prawie przy 100% wilgotności powietrza. Z kolei w zimie temperatury wahają się w okolicach 10-12°C. Warto zapamiętać, że w górach temperatura może spaść nawet poniżej zera. Wynika z tego, że optymalnymi porami roku na podróż do Wietnamu są wiosna oraz jesień.

Południową część Wietnamu cechuje klimat równikowy oraz tylko dwie pory roku – sucha (od grudnia do maja) i deszczowa (od czerwca do listopada). Warunki pogodowe są więc podobne jak w Tajlandii czy Kambodży. Najlepiej wybrać się tu w kwietniu lub maju, gdyż temperatury są wtedy dość wysokie – około 25-28°C i można wybrać się zwiedzać. Nie jest za gorąco i chętnie się przemieszczamy, realizując program zwiedzania. To, co czeka na turystów zawsze – poza atrakcjami i oryginalną przyrodą – to duża wilgotność powietrza i sezonowe wiatry.

Malezja

Malezja leży w strefie klimatów równikowych wilgotnych – średnia temperatura powietrza wynosi 20 stopni Celsjusza. Choć temperatury wody i powietrza są bardzo wysokie, nie o każdej porze roku warto wybrać się tu na wypoczynek.

Jeśli planujemy pobyt w Malezji, warto wybrać się tu w kwietniu lub maju, gdyż wtedy skorzystamy z najlepszej na urlop pogody. Jako dobry czas na wyjazd wielu turystów poleca także sierpień i wrzesień. Bez względu na wybór pory roku, trzeba jednak pamiętać, że specyficzny klimat sprawia, że temperatury odczuwalne są dużo wyższe niż w rzeczywistości. Wynika to głównie z wysokiej wilgotności powietrza.

Jeśli jednak planujemy wakacje w Malezji w innym miesiącu, warto dodać, że pora deszczowa na zachodnim wybrzeżu trwa od kwietnia do maja i od października do końca listopada. Z kolei z podróży na wschodnie wybrzeże lepiej zrezygnować w okresie od listopada do marca, gdyż przeszkadzają wtedy fale monsunowe. Na wschodnie wybrzeże i do słynnego Kuala Lumpur dobrze byłoby zaplanować wypad w okresie od początku czerwca do końca września. Z kolei od grudnia do lutego z pewnością będą nam przeszkadzać potężne deszcze.

Na wschodzie, w Sabah i Sarawak, klimat określa się mianowicie jako niemal tropikalny. Średnia roczna temperatura na poziomie morza wynosi 28°C. Jeśli straszne nam opady, najmniej występuje ich w okolicy Tawau.
Temperatury powietrza w Malezji są jednak wysokie przez cały rok, ale także przez cały rok można się spodziewać opadów atmosferycznych.

Laos

Laos znajduje się w Indochinach, dlatego też najlepszym okresem na podróż tutaj jest czas od października do maja. Bardzo przyjazny klimat sprzyja turystyce.

W grudniu zazwyczaj zakopujemy się pod kocem z książką i filiżanką kawy w ręku, jeździmy na nartach lub zmuszamy się wyjść na spacer mimo chłodu. Można też wybrać się na egzotyczne wakacje, aby poznać ciepło orientu. Grudzień i styczeń to mianowicie najlepsza pora, aby wybrać się do Indochin, m.in. Laos.

Wtedy jest tutaj wyjątkowo ciepło i przyjemnie – im dalej na południe, tym bardziej. Momentami upał może nawet przeszkadzać, gdyż odczuwalna temperatura może przekroczyć 40 stopni, ale jest się gdzie ochłodzić – krajobraz Laos obfituje w wodospady i rzeki. Co równie ważne – wtedy nie pada deszcz. Warto jednak spakować bluzę, gdyż wieczory są chłodniejsze – to naturalne dla krajów górzystych.

Przyjmuje się, że sezon trwa od października do maja, a za szczyt przyjmuje się okres właśnie grudniowo-styczniowy. Planując pobyt w tym terminie, omińmy jednak przerwę świąteczną, gdyż wtedy spotkać tu można tłumy turystów. Ceny też są wtedy znacznie wyższe niż poza tym sezonem.

Kiedy zaś u nas jest lato, w Laos nastaje czas pory deszczowej. Nie jest to polecany na urlop okres, ale – co ciekawe – to właśnie wtedy możemy odkryć piękno dżungli i tropików. Przyroda budzi się do życia, staje się soczyście zielona, bujna, wszystko rozkwita i pochłania teren wokół siebie. A przecież jest to jedna z największych atrakcji Laos…

Kk. Fot. DariuszSankowsk