Adventure Trophy

Sportowe życie z przygodami

Wyprawa z psem
Wyprawy

Letnie wypady w góry – jak się ubrać?

Wyprawa z psem

Wybierasz się w góry, ale nie wiesz, jak się ubrać? Poniżej znajdziesz kilka praktycznych wskazówek – wspinaczka czy trekking wymaga dobrego przygotowania!

Jak należy ubrać się na wspinaczkę czy też trekking w góry, np. w Tatrach. Aby malownicze tatrzańskie wycieczki sprawiały radość, musicie ubrać się ciepło, przewiewnie i zadbać o swoje bezpieczeństwo jak najlepiej. Jeśli uprawiacie trekking lub wolicie wspinaczkę, będzie Wam potrzebny podobny strój i praktyczne akcesoria. Checklista na jesień czy zimę jest inna, weźcie to koniecznie pod uwagę – nie ma uniwersalnego stroju i zestawu gadżetów na każdą porę roku, gdyż warunki panujące w górach są zawsze inne.

Nasze porady kierujemy do amatorów lub osób, które uprawiają wspinaczkę oraz trekking hobbystycznie, ale jeżeli macie inne aspiracje (np. alpinizm, wspinanie lodowe), będzie Wam potrzebny inny, bardziej specjalistyczny, sprzęt.


Buty w góry. W zasadzie warto poświęcić temu zagadnienie osobny wpis – i na pewno taki się u nas wkrótce pojawi – ale warto go tu również zasygnalizować. Wiele zależy od tego, jaki rodzaj wspinaczki czy trekkingu uprawiasz, jak często itd. Dobre są buty za kostkę, bo ją świetnie stabilizują, ale nie muszą takie być. Lekkie, wygodne, dość sztywne półbuty z czubkami delikatnie podgumowanymi są w sam raz zarówno na podejścia, jak i zejścia czy podstawowe wspinanie się. Bardzo ważna jest wygoda, musi Wam się w nich dobrze chodzić, bo spędzicie w nich kilka godzin w trudnych warunkach.

Jeśli jednak planujecie wspinaczkę, warto założyć najpierw wygodne buty, a potem ew. zmienić. Generalnie dobre będzie obuwie sznurowane. Ważne są też skarpetki, warto wybrać grubsze, np. wysokiej jakości z wełny Merino.

Bielizna – koniecznie termoaktywna, oddychająca. Zapewnia przepływ powietrza, czyli wentylację, a dodatkowo szybko schnie, odprowadza pot, jest lekka, co też ważne. Podkoszulki termoaktywne można kupić zarówno z krótki, jak i długim rękawem. Możecie też założyć kalesony termoaktywne, ale to już zależy, czy czujecie się w nich komfortowo, także, co dokładnie planujecie. Muszą się opinać, ale nie mogą być niewygodne, krępować Waszych ruchów itd. Panie muszą jeszcze dobrać wygodny biustonosz na wyprawy w góry, gdyż te tradycyjne nie są odpowiednie. Zasada podobna jak przy bieganiu czy innym sporcie!

Spodnie idealne w góry. Podobnie jak w przypadku innych ubrań – materiał, z którego produkowane są spodnie, powinien oddychać. Wybierzcie mocne materiały, niepoddające się łatwo górom. Praktyczne będą z wieloma kieszeniami, wzmacniane na kolanach. Mimo że to lato, krótkie mogą się nie sprawdzić – im wyżej, tym chłodniej! Można je jednak włożyć do plecaka, może się przydadzą na część wyprawy.

Bluza i kurtka – koniecznie lekka, wygodna i ciepła, niekrępująca ruchów. Praktyczna będzie wersja z kapturem, który świetnie zastąpi czapkę w razie konieczności. Sprawdź, czy ma dodatkowe kieszenie, wygodne zamki. Bluza musi być komfortowa, bo na nią założysz jeszcze kurtkę w góry. Przeciwdeszczowa, typu Gore Tex, to jeden z przykładów. Wspinaczka rozgrzewa, ale kurtka musi być ciepła i wytrzymała, a także funkcjonalna, czyli z wieloma kieszeniami. Dodatkiem będzie też chusta typu Buff oraz czapki – najlepiej ze dwie, cieńsza i grubsza, a także mocne rękawiczki.

Fot. furry_portraits