Lubisz czuć adrenalinę? Oto najbardziej niebezpieczne sporty ekstremalne – coś dla wyjątkowo odważnych. Sporty ekstremalne intrygują, pobudzają wyobraźnię i przyciągają miłośników wyzwań. Wiąże się z nimi jednak pewna doza ryzyka i dla wielu stanowią prawdziwe wyzwanie. Wyjaśniamy, co to są sporty ekstremalne i które są uznawane za najbardziej ryzykowne.
Uprawianie sportów ekstremalnych wiąże się z większym ryzykiem wypadków i ew. kontuzji. Mimo to lista sportów określanych jako ekstremalne cały czas się wydłuża – nieustannie pojawiają się nowe pomysły, a ich entuzjaści publikują swoje wyniki i popisy, organizują wzajemne wypady czy zawody i przyciągają coraz szerszą widownię.
Wybrane rodzaje sportów ekstremalnych
Sporty ekstremalne wodne. Dużo popularnych sportów ekstremalnych to sporty wodne – jak między innymi nurkowanie, canyoning, windsurfing czy kajakarstwo górskie oraz rodzaje sportów polegających na wykonywaniu różnych figur i akrobacji na falach albo ponad powierzchnią wody.
Canyoning polega na pokonywaniu przeszkód w wodzie, pokonywaniu rzek wpław, skokach ze szczytu wodospadów, przemieszczeniu się przez wąwozy w górach. Przeszkody trzeba pokonać siłą własnych mięśni – niezbędne są jednak różne zabezpieczenia.
Lądowe sporty ekstremalne. Sporty motorowe i motocrossowe, sporty uprawiane w górach – kolarstwo górskie, trekking, motocross, wspinaczka lodowa czy speleologia, czyli eksplorowanie jaskiń. Są to też sporty zimowe – jak wybrane rodzaje narciarstwa czy snowboarding. Popularny jest m.in. alpinizm – doświadczeni alpiniści zdobywają bardzo wysokie szczyty, ale pracują nad formą i kondycją przez wiele lat.
Sporty powietrzne ekstremalne. To m.in. skoki na bungee, skoki ze spadochronem, wspinaczka wysokogórska, wspinaczka skałkowa czy paralotniarstwo i inne. By móc uprawiać wybrane z nich, należy skończyć kurs. Bardzo popularne są skoki na bungee, wykonywane na długiej linie, z dużej wysokości. Gumę mocuje się do nóg osoby skaczącej.
fot. jonhmin_lee / Pixabay