Adventure Trophy

Sportowe życie z przygodami

Azja morze
Wyprawy

Najlepsza pora na wakacje w Azji

Wyróżniamy cztery pory roku – wiosnę, lato, jesień oraz zimę. Nie są one jednak charakterystyczne dla całego świata – np. nie obowiązują w Azji. Kiedy zatem wybrać się tam na wakacje?

Cztery pory roku – wiosna, lato, jesień oraz zima – występują w większości krajów europejskich, Kanady i Stanów Zjednoczonych. Występują ponadto na półkuli południowej, chociaż odwrotnie, czyli w grudniu mocno grzeje słońce.

Azja Centralna. Do krajów Azji Centralnej, np. Uzbekistanu, Turkmenistanu, Kirgistanu lub też Kazachstanu, warto wybrać się wiosną lub jesienią, aby cieszyć się pełnią lata. Panują wtedy prawdziwe upały – temperatura może sięgać nawet 40 stopni!

Azja Południowo-Wschodnia. Są też kraje, w których o pogodzie decydują monsuny, czyli wiatry wiejące od strony lądu ku morzu. Jednak wraz z monsunem przynosi wilgoć i deszcz. Po kilku dniach nadciąga też gwałtowna ulewa i burza z piorunami.

Indie. Do Indii monsun ten przybywa zaś w czerwcu, a szaleje w lipcu. Oznacza to regularne opady deszczu aż do września. Warto unikać kwietnia i maja, gdyż wtedy jest temperatura sięga aż 50 stopni.

Tajlandia. Między marcem a czerwcem panują bardzo wysokie temperatury, a od lipca do końca października jest pora deszczowa i intensywne opady. Najlepiej wybrać się na wakacje do Tajlandii między listopadem a lutym, aby cieszyć się odpowiednimi temperaturami.

Azja to jednak bardzo rozległy obszar, warto więc sprawdzić, jaka pogoda panuje w miejscu, do którego się wybieramy.

Fot. keulefm / K.