Adventure Trophy

Sportowe życie z przygodami

nurek
Sport

Nurkowanie – jak zacząć i gdzie pojechać?

Nurkowanie to coś więcej niż sport. Daje okazje do zobaczenia urzekających widoków, które na długo zapadają w pamięć. Jak zacząć nurkować?

Na początek kurs nurkowania

Przede wszystkim trzeba wiedzieć, że nurkować mogą jedynie osoby, które przeszły specjalne szkolenie i otrzymały certyfikat nurkowy. Potwierdza on zdobycie stopnia nurkowego. Stopnie te określają m.in. głębokość, na jaką zanurzyć mogą się dane osoby. Podstawowy stopień Open Water Driver pozwala bezpiecznie nurkować do głębokości 18 m, a kolejny krok, stopień zaawansowany (Advanced Open Water Driver) zezwala już na 30 m głębokości. Jeśli kurs z instruktorem mamy zaliczony, czas na zakup własnego sprzętu nurkowego. Podstawowe wyposażenie to maska, fajka oraz płetwy. Z czasem nabyć możemy bardziej zaawansowany sprzęt, czyli skafander czy komputer nurkowy.

Czy aby nurkować, konieczny jest wyjazd za granicę?

Nurkowanie budzi naturalne skojarzenia z Morzem Czerwonym w Egipcie. Faktycznie można tam zobaczyć naprawdę piękne widoki, nic nie stoi jednak na przeszkodzie, by przygodę z nurkowaniem zacząć w Polsce. W naszej ojczyźnie znajdziemy kilka szkół nurkowania, a Bałtyk również zapewnić może wspaniałe wrażenia. Rodzimym nurkom polecamy też znajdujący się w okolicy Krakowa Zalew Krzynówek, na którego dnie na głębokości od siedmiu do dwudziestu metrów spoczywają elementy dawnego miasteczka robotników. Jeśli jednak ciągnie nas za granicę, wcale nie musimy wydawać majątku. Pakiet 5-dniowego nurkowania w Egipcie wykupić można już za 210 €.

Olga, foto: pieonane / Pixabay