Adventure Trophy

Sportowe życie z przygodami

Sport

Przebarwienia na skórze – jak się zabezpieczyć podczas trekkingu?

Wysokie temperatury nie sprzyjają kondycji skóry – warto odpowiednio o nią zadbać, a także kontrolować stan skóry i przebarwienia występujące na ciele. Podczas trekkingu i wszelkich aktywności na świeżym powietrzu warto zadbać o ochronę skóry.

Przebarwienia, piegi itd.

Przebarwienia, plamki i piegi występujące na skórze to częsty problem, z którym udajemy się do dermatologa. W sezonie letnim, nie tylko podczas opalania się na plaży, ale też w trakcie wypraw w góry, często dochodzi do poparzeń i zaczerwienia skóry, gdyż nie zawsze korzystamy rozsądnie z kąpieli słonecznych.

Więcej o przebarwieniach dowiesz się na dermedica.com.pl

Lepiej zapobiegać niż cierpieć

Przede wszystkim warto pamiętać o regularnym stosowaniu kremu ochronnego z filtrem SPF. Gdy pojawiają się pierwsze mocne promienie, często przybywa nam na twarzy przebarwień i piegów. Niektórzy decydują się na rozmaite zabiegi w gabinetach medycyny estetycznej, inni leczą się pod kontrolą dermatologa, ale warto też zadbać o profilaktykę, aby uchronić się przed nowotworem, czerniakiem.

Jeśli masz skórę podatną na przebarwienia, kluczowa jest fotoprotekcja, czyli rozsądne i bezpieczne korzystanie ze słońca. Polega to na stosowaniu dermokosmetyków z filtrami UVA i UVB – warto wybrać w dodatku te o wysokiej wartości SPF, czyli 50.

Co więcej, w sezonie letnim należy często aplikować je na twarz i odsłonięte części ciała, nawet co ok. 2-3 godziny. Jedynie wtedy możemy się skutecznie ochronić – nie wystarczy posmarować się raz na cały dzień. Lepiej też unikać przebywania na słońcu – np. leżenia na plaży – w godzinach 11-15.00.

Ważne jest też zakrywanie ciała, np. pieprzyków, ubraniami, a także noszenie czapki lub kapelusza, okularów przeciwsłonecznych itd. Jeśli jakieś zmiany nas niepokoją, np. powiększyły się, krwawią, mają nieregularne brzegi i niejednolity kolor, lekarz wykona dokładne badanie znamion dermatoskopem, a następnie doradzi dalsze działania.

Dlaczego powstają przebarwienia?

Plamki na buzi to objaw tzw. hiperpigmentacji, zaburzeń wytwarzania melaniny. Jest to barwnik, który rozmieszcza się w skórze, ale nierównomiernie – stąd właśnie piegi. Są metody pozwalające je wybielić, ale z drugiej strony wiele osób uważa je za urocze i dodające wdzięku. Mimo sympatii do piegów, nie można pozwolić, aby powstawało ich coraz więcej.

Poza tym na skórze mogą wystąpić też znacznie większe plamki o brzegach nieregularnych. Zwykle są na policzkach, podbródku, czole itd. Mogą być efektem stosowania antykoncepcji hormonalnej, zmian hormonalnych (np. podczas ciąży, menopauzy itp.), ale też długotrwałej ekspozycji na promieniowanie słoneczne.

Plamy wątrobowe u seniorów i zmiany potrądzikowe

Ciemne i występujące gromadnie zmiany pigmentacyjne, czyli popularne plamy wątrobowe, zwykle występują u osób starszych, m.in. na policzkach, czole, dekolcie, ale i na dłoniach. Częste zmiany to również zmiany potrądzikowe, występujące nie tylko u nastolatków.

Jak z nimi walczyć?

Ze zmianami można walczyć, ale nie jest to proste. Nie wszystkie można usunąć całkowicie, ale warto zastosować odpowiednią terapię pod okiem specjalisty. Przebarwieniom lepiej i łatwiej jednak zapobiegać.

Fot. pixabay / wal_172619 / KKKw