Adventure Trophy

Sportowe życie z przygodami

Sport

Wspinaczka na ściance – alternatywa dla siłowni?

Siłownia ma wiele zalet, ale wiele osób nudzi. W takim razie warto zadbać o regularny wysiłek inaczej – może ścianka wspinaczkowa lub wspinaczka w plenerze?

Samo bieganie to za mało

Trenując w siłowni, zwykle ćwiczysz wszystkie partie mięśni, ale ścianka to również świetna alternatywa. Zapewnia mianowicie dobry trening ogólnorozwojowy, co jest ważnym elementem w formie np. regularnego biegacza. Samo bieganie to za mało – świetnie trenujesz nogi, ale co z resztą ciała? Aby osiągać dobry czas i unikać kontuzji, np. podczas maratonu, musisz przygotować cały organizm.

Ćwiczenia ogólnorozwojowe – zadbaj o formę

Wzmożona aktywność wymaga przygotowania – a regularny trening na ściance wspinaczkowej może pomóc! To prawda, że wielu z nas pomija ten etap, bo ćwiczenia wzmacniające to zwykle żmudny trening. Ale można go zrealizować w ramach wspinaczki na sztucznej ściance – to interesujące wyzwanie i zarazem ćwiczenie ogólnorozwojowe.

Kształtuj ciało i charakter

Pajacyki, brzuszki, skłony, pompki, przysiady itd. zapewnią dobre efekty i kształtują postawę, a także sprawiają, że łatwiej utrzymać formę i właściwą postawę nawet podczas długiego biegu. Powtarzanie serii za serią jest jednak monotonne – wspinaczka na ścianie nie da tych samych efektów, ale będzie dobrym uzupełnieniem dla siłowni.

To wciągający rodzaj aktywności, a pracuje wtedy całe ciało – dłonie, barki, brzuch, plecy, nogi, stopy itd. Pokonywanie trudności i zdobywanie kolejnych poziomów kształtuje też charakter, pobudza do działania i motywuje. W siłowni z kolei ćwicz podciąganie się na drążku, a szybko zauważysz wzrost formy i poprawisz kondycję. Ważne są też ćwiczenia rozciągające, gdyż znacznie poprawią radzenie sobie na ściance.

Sport ekstremalny?

Wspinaczkę wielu uważa za sport ekstremalny, co jednak nie jest prawdą. Można tak określić wspinaczkę skalną, jedynie z własną asekuracją, bo może okazać się wręcz ekstremalnie niebezpieczna. Jednak odmiana na sztucznej i specjalnie do tego przygotowanej ściance jest to sport bezpieczny – trzeba jedynie zachować rozsądek i zasady bezpieczeństwa. Stosując asekurację górną, ryzyko kontuzji jest nieduże.

Karo, foto:cegoh/Pixabay