Wspinaczka na ściance to nie jest sport dla wybranych – mimo że taki mit powszechnie krąży. Warto spróbować, gdyż świetnie wyrabia mięśnie, poprawia kondycję i ogólną formę, a także kształtuje charakter.
Wspinaczka to forma aktywności polecana każdemu. Mimo to osoby bez kondycji, z nadwagą, rzadko uprawiające sport, na pewno będą musiały wykazać się motywacją, gdyż będzie im trudniej.
Sport dla wybranych czy dla każdego?
Powszechnie sądzi się, że trzeba też mieć bardzo mocne ręce, ale nie jest tak do końca, bo i nogi w dużym stopniu odpowiadają za efekt, czyli zdobycie kolejnego etapu, a ręce tylko pomagają i stabilizują. Mocne ręce są potrzebne już na wyższym poziomie wtajemniczenia. Trenując regularnie, też je cały czas wzmacniamy, a także spalamy kalorie.
Forma ogólna, adrenalina i endorfiny
Wspinaczka jest co prawda jednym z bardzo wymagających sportów, ale liczba trenujących rośnie. Daje sporo satysfakcji i zapewnia wyjątkowe wrażenia, a także adrenalinę i endorfiny. Trenując w plenerze, można też podziwiać malownicze krajobrazy – oczywiście jak już zdobędziemy pewien stopień wtajemniczenia. To nie tylko trening, ale też sposób na odstresowanie. To świetny trening wytrzymałościowy, trzeba mierzyć ze zmieniającym się nachyleniem i wysokością, ale efektem będzie lepsza wytrwałość i kondycja.
Nauka podstawowych technik
Jeśli dopiero zaczynasz swoją przygodę, warto zacząć od łatwych tras. Szybko zauważysz pierwsze efekty, a także postępy, jeśli zdecydujesz się na długotrwały i regularny wysiłek, mimo że na niezbyt trudnych szlakach. Korzystaj z doświadczenia i cennych porad doświadczonego instruktora. Może to być też znajomy, który już od lat uprawia ten sport. Prawidłowe techniki wspinaczki są bardzo ważne, a złe nawyki trudno potem wyeliminować.
F:UserBot/Pixabay; Karo